Till sidans huvudinnehåll
  • Fri frakt
  • Betala med Klarna
  • Snabb leverans

Lillian Blå

Färgstarka Lillian är inspirerad av den svenska floran.

Artikelnr: 428-02

Tapetprov

Lillian Blå A4 prov
Lillian Blå A4 prov
Köp
  • Beskrivning

    Färgstarka Lillian är inspirerad av den svenska floran. Djupt inne i skogen, i den soliga gläntan och på den öppna ängen frodas de – de vilda blommorna som präglar vår svenska natur. Nu har de samlats på tapetens yta, som en evig sommaräng att ta med in i hemmet. Linnéablommans skira rankor slingrar sig uppåt, omgivna av älskade ängsblommor som Midsommarblomster, Smörblomma, Förgätmigej, Rödklöver, Liljekonvalj, Blåklocka, Viol och Renfana. En livfull bukett fylld av svensk sommar.

    "Inspirationen till Lillian kommer från alla dom gånger som jag tillsammans med min mormor och mamma gått i skogen och plockat vilda blommor till skolavslutningar och till midsommar. En fin tradition under tidig sommar och vår när allt slår ut och är sprakande grönt. Med en pirrig känsla i magen om att det snart är sommarlov. Lillian är ritad med inspiration från den svenska naturen. Blommor som du kan hitta i skogen och på ängen, vilt växande, lite som sju sorters blommor kring midsommar."

    Design: Anna Jonsson

  • Specifikation
    Specifikation
    Rullbredd 53cm
    Rullängd 10,05m
    Mönsterhöjd 53cm
    Kvalitet QuickUp
    Ljushärdighet Mycket god ljusäkthet
    Tvättbarhet Hög tvättbarhet
    Mönsterpassning Förskjuten
  • Fråga om produkt


    Är tapeten tillverkad i Sverige? Ja. Sedan 1930 har vi tillverkat tapeter i originalfabriken i Hagaström, Gävle. En tradition vi värnar om och som vi är väldigt stolta över. Endast digitaltryckta tapeter och kollektionen Atelier produceras hos en nära samarbetspartner, även dessa i Sverige.


    Vad menas med hög tvättbarhet? Alla våra tapeter har märkningen hög tvättbarhet. Detta innebär att våra tapeter är mycket tåliga mot smuts och är lätta att torka av. Enklare olyckor kan därför torkas av med en fuktig trasa utan att tapeten tar skada eller missfärgas.


    Vilket lim ska jag använda? Det beror på om du väljer en QuickUp (non-woven-tapet) eller Classic Paper (papperstapet). Till våra QuickUp-tapeter rekommenderar vi dig att använda ett non-woven lim. Till papperstapeterna behöver du använda ett lim avsett för papperstapet.

    * Obligatoriska fält
  • Recensioner

    Bli först med att recensera denna produkt!

    Din recension:

    För att skicka en recension måste du vara inloggad.